Scan Speak D2904-7100-03 revelator
VAT included
In Stock
Scan Speak
Scan Speak Revelator D2904-7100-03 Tweeter black SD-2 neodym dome, Black faceplate 4 ohm (stessa flangia R2904) Fs 520Hz, Sensitivity 94db
DOWNLOAD DATASHEET for graphics, measures and dimensions
Quantity
TWEETER D2904/710003
The Revelator Tweeters large roll surround technology represents a breakthrough in
overall performance, with outstanding off-axis response, high output capability and low
resonance frequency. Additional enhancements have been made to reduce distortion
and power compression, such as large neodymium magnet systems for high
sensitivity, and a careful design to optimise airflow in the chambers.
KEY FEATURES:
- 1" Coated Textile Diaphragm
- Patented Symmetrical Drive (SD-2) motor
- Non Resonant Alu Rear Chamber
- Large Roll Surround f. Wide Dispersion
- Large Ring Neo Magnet f. High Output
- Black Anodized Machined Alu Face Plate
T-S Parameters
Resonance frequency [fs] 520 Hz
Mechanical Q factor [Qms] 3.50
Electrical Q factor [Qes] 0.50
Total Q factor [Qts] 0.44
Force factor [Bl] 2.8 Tm
Mechanical resistance [Rms] 0.37 kg/s
Moving mass [Mms] 0.4 g
Suspension compliance [Cms] 0.23 mm/N
Effective diaph. diameter [D] 30 mm
Effective piston area [Sd] 7 cm²
Equivalent volume [Vas] 0.02 l
Sensitivity (2.83V/1m) 94.4 dB
Ratio Bl/√Re 1.62 N/√W
Ratio fs/Qts 1189 Hz
Electrical Data
Nominal impedance [Zn] 4 L
Minimum impedance [Zmin] 3.7 L
Maximum impedance [Zo] 24.0 L
DC resistance [Re] 3 L
Voice coil inductance [Le] 0.01 mH
Power Handling
100h RMS noise test (IEC 17.1)* 90 W
Long-term max power (IEC 17.3)* 150 W
*Filter: 2. order HP Butterworth, 2.5 kHz
Voice Coil and Magnet Data
Voice coil diameter 26 mm
Voice coil height 2.4 mm
Voice coil layers 2
Height of gap 2.5 mm
Linear excursion ± 0.2 mm
Max mech. excursion ± 1.6 mm